PROFIL VĚDCE
PhDr. Tereza Hejzlarová, Ph.D.

Disciplína: sociální a kulturní antropologie, etnologie
Oblast výzkumu: materiální kultura, umění a řemesla, užité umění, etnická identita, Altajci, Uzbeci
Obor studia: Ruská federace – Republika Altaj – Gorno-Altajsk, okresy Ongudaj, Usť-Kan, Čemal, Koš-Agač a Ulagan; Uzbekistán – oblasti Taškent, Samarkand, Buchara, Surchandarja a Kaškadarja.
PhDr. Tereza Hejzlarová, PhD. vystudovala etnologii na Karlově Univerzitě v Praze. Mimo její práce v Asijském oddělení v Náprstkově muzeu (Národní Muzeum) také vyučovala na Ústavu etnologie, Ústavu jižní a Centrální Asie Filozofické fakulty na Univerzitě Karlově v Praze a na České zemědělské univerzitě v Praze. V současnosti působí na Katedře asijských studií na Univerzitě Palackého v Olomouci.
Svůj terénní výzkum prováděla v několika zemích – v Uzbekistánu, Turkmenistánu, Kyrgyzstánu a Republice Altaj. Ve výzkumu se primárně zaměřuje na materiální kulturu turkických etnických skupin Střední Asie a jihozápadní Sibiře. Zabývá se nejen materiální kulturou a etnickou identitou, ale také navazujícím výzkumem materiální kultury – uměním a řemesly v Republice Altaj a Uzbekistánu. Toto téma zkoumá vliv Číny na tradiční umění a řemesla a s ním související manifestace etnické identity. V současné době pracuje na tématech týkající se tradiční textilní tvorby a uměleckého zpracování kovu v Uzbekistánu a Republice Altaj.
Může se vyjadřovat o celospolečenských tématech a komentovat:
- Ruská federace – Republika Altaj, Uzbekistán: materiální kultura, umění a řemesla, užité umění, etnická identita.
- Uzbekistán, Turkmenistán, Kyrgyzstán a Republika Altaj: terénní výzkum se zaměřením na turkické etnické skupiny Střední Asie a jihozápadní Sibiře, na vliv Číny na tradiční umělecké řemeslo a s ním související projevy etnické identity.
- Sociální a kulturní antropologie, etnologie.
Hlavní publikace:
- Hejzlarová, T., Klimtová, Z., Pospíšilová, D., 2019. Ўзбекистоннинг маданий мероси – Чехия Республикаси тўпламлари / The Cultural Legacy of Uzbekistan – The Collections of the Czech Republic / Культурное наследие Узбекистана – Коллекции Чешской Республики, Tashkent, 400 p.
- Hejzlarová, T., 2014. Umění a řemeslo Střední Asie. Textil a šperk. Praha: Filozofická fakulta Univerzity Karlovy, 201 p. (Arts and Crafts of Central Asia – Textile and Jewellery)
- Hejzlarová, T., Pospíšilová, D. 2012. Czech Travellers and Collectors in Central Asia (from the collection of the Náprstek Museum). Prague: National Museum, 136 p.
- Hejzlarová, T., Vančo, J., Čajan, M., Trávníček, Z. Chemical and Microscopic Analyses of Afghan Turkmen Ersari Tribe Headdress, in: Annals of the Náprstek Museum, no. 41/2, Prague: National Museum, 2020, pp. 135–154.
- Hejzlarová, T., 2019. Tradition and Innovation in Clothing of Southern Altaians, in: Annals of the Náprstek Museum, no. 40/1, Prague: National Museum, pp. 7 – 23.
- Hejzlarová, T., 2018. Uzbek Head Ornaments from the Collection of the Náprstek Museum, in: Annals of the Náprstek Museum, no. 39/2, Prague: National Museum, pp. 5–18.
- Hejzlarová, T., 2012. Uzbek Gold Embroidery, in: Annals of the Náprstek Museum, no. 33, Prague: National Museum, pp. 85–100.
- Hejzlarová, T., 2012.Turkmenský šperk. Nový Orient, roč. 67, č. 3, s. 33–36. (Turkmen Jewellery)
- Hejzlarová, T., 2012. Uzbecký ikat. Nový Orient, roč. 67, č. 1, s. 37–40. (Uzbek Ikat)
- Hejzlarová, T., 2012. Velbloud za „ukázání zetě“ (Střední Asie), in: Jiroušková, J. (ed.) Svatební rituály u nás a ve světě. Praha: Nakladatelství Lidových novin, s. 284–311. (Camel for “Showing of Son-in-law” – Central Asia, in: Wedding Rituals in our Country and in the World, chapter in book)