PROFIL VĚDCE

PhDr. Tereza Hejzlarová, Ph.D.

Projektová pozice: Senior researcher
Disciplína: sociální a kulturní antropologie, etnologie
Oblast výzkumu: materiální kultura, umění a řemesla, užité umění, etnická identita, Altajci, Uzbeci
Obor studia: Ruská federace – Republika Altaj – Gorno-Altajsk, okresy Ongudaj, Usť-Kan, Čemal, Koš-Agač a Ulagan; Uzbekistán – oblasti Taškent, Samarkand, Buchara, Surchandarja a Kaškadarja.
 

PhDr. Tereza Hejzlarová, PhD. vystudovala etnologii na Karlově Univerzitě v Praze. Mimo její práce v Asijském oddělení v Náprstkově muzeu (Národní Muzeum) také vyučovala na Ústavu etnologie, Ústavu jižní a Centrální Asie Filozofické fakulty na Univerzitě Karlově v Praze a na České zemědělské univerzitě v Praze. V současnosti působí na Katedře asijských studií na Univerzitě Palackého v Olomouci.

Svůj terénní výzkum prováděla v několika zemích – v Uzbekistánu, Turkmenistánu, Kyrgyzstánu a Republice Altaj. Ve výzkumu se primárně zaměřuje na materiální kulturu turkických etnických skupin Střední Asie a jihozápadní Sibiře. Zabývá se nejen materiální kulturou a etnickou identitou, ale také navazujícím výzkumem materiální kultury – uměním a řemesly v Republice Altaj a Uzbekistánu. Toto téma zkoumá vliv Číny na tradiční umění a řemesla a s ním související manifestace etnické identity. V současné době pracuje na tématech týkající se tradiční textilní tvorby a uměleckého zpracování kovu v Uzbekistánu a Republice Altaj.

Může se vyjadřovat o celospolečenských tématech a komentovat:

  • Ruská federace – Republika Altaj, Uzbekistán: materiální kultura, umění a řemesla, užité umění, etnická identita.
  • Uzbekistán, Turkmenistán, Kyrgyzstán a Republika Altaj: terénní výzkum se zaměřením na turkické etnické skupiny Střední Asie a jihozápadní Sibiře, na vliv Číny na tradiční umělecké řemeslo a s ním související projevy etnické identity.
  • Sociální a kulturní antropologie, etnologie.

Hlavní publikace:

  1. Hejzlarová, T., Klimtová, Z., Pospíšilová, D., 2019. Ўзбекистоннинг маданий мероси – Чехия Республикаси тўпламлари / The Cultural Legacy of Uzbekistan – The Collections of the Czech Republic / Культурное наследие Узбекистана – Коллекции Чешской Республики, Tashkent, 400 p.
  2. Hejzlarová, T., 2014. Umění a řemeslo Střední Asie. Textil a šperk. Praha: Filozofická fakulta Univerzity Karlovy, 201 p. (Arts and Crafts of Central Asia – Textile and Jewellery)
  3. Hejzlarová, T., Pospíšilová, D. 2012. Czech Travellers and Collectors in Central Asia (from the collection of the Náprstek Museum). Prague: National Museum, 136 p.
  4. Hejzlarová, T., Vančo, J., Čajan, M., Trávníček, Z. Chemical and Microscopic Analyses of Afghan Turkmen Ersari Tribe Headdress, in: Annals of the Náprstek Museum, no. 41/2, Prague: National Museum, 2020, pp. 135–154.
  5. Hejzlarová, T., 2019. Tradition and Innovation in Clothing of Southern Altaians, in: Annals of the Náprstek Museum, no. 40/1, Prague: National Museum, pp. 7 – 23.
  6. Hejzlarová, T., 2018. Uzbek Head Ornaments from the Collection of the Náprstek Museum, in: Annals of the Náprstek Museum, no. 39/2, Prague: National Museum, pp. 5–18.
  7. Hejzlarová, T., 2012. Uzbek Gold Embroidery, in: Annals of the Náprstek Museum, no. 33, Prague: National Museum, pp. 85–100.
  8. Hejzlarová, T., 2012.Turkmenský šperk. Nový Orient, roč. 67, č. 3, s. 33–36. (Turkmen Jewellery)
  9. Hejzlarová, T., 2012. Uzbecký ikat. Nový Orient, roč. 67, č. 1, s. 37–40. (Uzbek Ikat)
  10. Hejzlarová, T., 2012. Velbloud za „ukázání zetě“ (Střední Asie), in: Jiroušková, J. (ed.) Svatební rituály u nás a ve světě. Praha: Nakladatelství Lidových novin, s. 284–311. (Camel for “Showing of Son-in-law” – Central Asia, in: Wedding Rituals in our Country and in the World, chapter in book)