PROFIL VĚDCE

Martin Rychlík, Ph.D. et Ph.D.

Projektová pozice: Senior researcher
Disciplína: kulturní antropologie, etnologie
Oblast(i) výzkumu: etnologie, materiální kultura, symbolika, tetování, vlasy, nativní umění
Obor(y) studia: Tchajwan, Filipíny, Japonsko

Martin Rychlík je etnolog, antropolog a vědecký novinář. Po dlouhou dobu se zajímá o témata zabývající se výzkumem a o mezinárodní vědeckou spolupráci. Od roku 2000 již publikoval více jak 3000 novinových článků prostřednictvím ČTK, ekonomického týdeníku Euro nebo v deníku Lidové noviny. Martin získal doktorát Ph.D. v roce 2011 na Univerzitě Karlově v Praze (etnologie). V roce 2009 absolvoval stáž na Univerzitě Tokio (Todai) v oboru “komunikace vědy”. Vyučoval kurzy na Filozofické fakultě UK v Praze (kulturní areály, zvláště Polynésie či antropologie umění) a publikoval tři knižní monografie (dějiny tetování, symbolika vlasů).

 

Ve své činnosti se zabývá několika tématy. V první řadě spoluprací s kolegy v otázkách antropologie umění (např. s Terezou Hejzlarovou) studiem ornamentálně-etnického vztahu (zvěrný styl, střední Asie – historie a rozšíření). Dalším tématem je například tradice tetování na Tchajwanu či Filipínách a jeho společenská symbolika i změny (s Martinem Soukupem). Jeho dalším cílem je napomoci podpořit vědeckou komunikaci projektu Sinofon v České republice a v zahraničí díky zkušenostem z více než dvacetileté práce v médiích. Rád čte a poslouchá elektronickou hudbu.

Může se vyjadřovat o celospolečenských tématech a komentovat:

etnologie, materiální kultura, symbolika, tetování, vlasy, nativní umění, komunikace vědy

Hlavní publikace:

  • Rychlík, M. 2018, Dějiny vlasů (The History of Hair), Academia, Prague 2018, 340 p.

  • Rychlík, M. 2014, Dějiny tetování (The History of Tattooing), Mladá fronta, Prague, 230 p.

  • Rychlík, M. 2005, Tetování skarifikace a jiné zdobení těla (Tattooing, Scarification and Body-adornment), NLN, Prague, 360 p.