PROFIL VĚDCE

Mgr. Runya Qiaoan, Ph.D.

Projektová pozice: Senior researcher
Disciplína: sociologie
Oblast výzkumu: občanská společnost, vztahy mezi státem a společností, média, vztahy Číny a střední a východní Evropy.
Obor studia: pevninská Čína
 

Mgr. Runya Qiaoan, Ph.D. působí jako výzkumný pracovník na Univerzitě Palackého a Mendelově univerzitě a také jako analytik ve Středoevropském institutu asijských studií (CEIAS). Runya získala bakalářský titul v oboru filozofie a magisterský i doktorský titul v oboru sociologie. Studovala na Masarykově univerzitě, Torontské univerzitě, Národní univerzitě Čcheng-čchi’, Univerzitě v Utrechtu a Sunjatsenově univerzitě. Zúčastnila se také krátkodobých vzdělávacích programů na Univerzitě Yale, Humboldtově univerzitě a Čínské univerzitě v Hong Kongu. 

Její hlavní výzkum se zabývá vztahy mezi státem a společností v Číně, zejména prosazováním politiky společenských organizací. Kromě toho také zkoumá čínskou stranicko-státní strategii ideologického šíření prostřednictvím médií, a to především na sociálních mediálních platformách. Nedávno také začala pracovat na novém projektu, který zkoumá diskurz základního nepodmíněného příjmu a funkční rovnocennost praktik základního příjmu v Číně. Další oblast jejího výzkumu se zabývá vztahy mezi Čínou a střední a východní Evropou. Zkoumá interakci Číny
a těchto oblastí Evropy optikou kultury a sociologie.

Může se vyjadřovat ke celospolečenským tématům a komentovat:

  • Čína: vztahy mezi státem a společností, masmédia, nevládní organizace, sociální politika, kolektivnípaměť, nacionalismus.
  • Vztahy Číny a střední a východní Evropy: interakce mezi Čínou a státy střední a východní Evropy optikou kultury a sociologie.

Hlavní publikace:

  1. Qiaoan, R., 2020. State–society relations under a new model of control in China: Graduated control 2.0. China Information 34(1): 24–44.
  2. Qiaoan, R. and Teets, J.C., 2019. Responsive authoritarianism in China – A review of responsiveness in Xi and Hu administrations. Journal of Chinese Political Science: 1–15.
  3. Turcsányi, R. and Qiaoan, R., 2019. Friends or foes? How diverging views of communist past undermine the China-CEE ‘16+ 1 platform’. Asia Europe Journal: 1–6.
  4. Qiaoan, R., 2019. Critical cultural discourse analysis: A case study of Chinese official discourse on civil society. In Chris Shei (eds.), The Routledge Handbook of Chinese Discourse Analysis, 643–654. UK: Routledge.
  5. Beebe, J., Qiaoan, R., Wysocki, T. and Endara, M.A., 2015. Moral objectivism in cross-cultural perspective. Journal of Cognition and Culture 15(3-4): 386–401.
  6. Qiaoan, R., 2015. Devil in the making: Sino-Japanese wartime cultural products in China and its influence on Chinese nationalism. In D. Mierzejewski, K. Żakowski, Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego (eds.), “On their own paths. Japan and China responses to the global and regional
    challenges”.
  7. Turcsányi, R., Qiaoan, R. and Kříž, Z., 2014. Coming from nowhere: the Chinese perception of the concept of Central Europe. Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego.